Anasayfa / S.S.S

E-YÖKDİL

E-YÖKDİL Nedir?

ÖSYM her yıl 2 adet YDS’nin yanında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi e-sınav merkezlerinde 10 adet e-YDS gerçekleştiriyor. e-YDS sınav süresi, soru sayısı, soru tipleri açısından birebir YDS ile aynı. Sadece uygulanış biçimi farklılık gösteriyor. e-YDS sadece Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi e-sınav merkezlerinde bilgisayar başında gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı sınırlı kontenjanı bulunuyor ve sınav sonucu da sınavın olduğu günün gecesi açıklanıyor. YDS’yi kaçıran adaylar için her ay böyle bir sınavın olması adaylar için büyük bir fırsat.

 

E-Yökdil seçeneği ile birlikte artık adaylar sadece senede 2 defa YÖKDİL tarihini beklemek zorunda kalmayacak. e-YÖKDİL sayesinde senede iki yazılı sınava ek olarak bilgisayar başında E-YÖKDİL sınavına girme imkanı kazanacak.


2022 Mayıs ayında 1 defa E-Yökdil sınavı gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıllarda E-yökdil sınav sayısınında artacağını düşünüyoruz.

E-YÖKDİL SORU SAYISI VE SINAV SÜRESİ

e-YÖKDİL sınavı 180 dakika sürmekte ve 80 sorudan oluşmaktadır. Bu bakımdan YÖKDİL ile arasında hiçbir fark yoktur.

E-YÖKDİL SINAV ÜCRETİ

14 Mayıs 2022 e-YÖKDİL ücreti 360 tl idi.

E-YÖKDİL NERELERDE YAPILIR?

Sınav; Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılır. Şimdilik e-Yökdil sınavı bu 4 ilde yapılmaktadır.

E-YÖKDİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-YÖKDİL sınavı sadece 4 ildeki e-sınav merkezlerinde bilgisayar başında yapıldığı için kontenjan sınırlaması vardır. Kontenjanlar dolduğunda sınav başvuru süresi devam etse de başvuru yapamazsınız. Bunun için sınav başvuruları açılır açılmaz ÖSYM başvuru sitesinden başvurunuzu yapmalısınız.

Sohbeti aç
Merhaba,
E-YÖKDİL Nedir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?